Vietnam – kitesurfing

Proč jsem se vydal zkusit kitesurfing zrovna do Vietnamu? Bylo to na cestě z Nového Zélandu a zároveň zde byla možnost si udělat IKO kurz, což byl můj požadavek a jinde tou dobou kurzy vypsané nebyly. Takže jsem si nic moc o spotech nezjišťoval, protože pro mě byl plán jasný. A to strávit minimálně dva týdny na instruktorském kurzu v Mui Ne. O kurzu třeba někdy v jiném článku. Ve Vietnamu jsem byl od půlky listopadu do druhého týdne v prosinci, a nutno říci, že to rozhodně nebylo špatné období, lidí ještě celkem málo, a tak bylo na spotu i na pláži ještě dost místa.

Za celou dobu, co jsem byl ve Vietnamu, jsem kitoval pouze na dvou místech a to v Mui Ne (Phan Thiet) a potom cca 140 km severně Phan Rang.

Sezona: říjen – květen (krajní měsíce s rezervou! ne vždy to tak musí být)

Průměrné teploty: 30-34 °C (pokud nechytnete cyklón :D)

Průměrná teplota vody: 25-27 °C

Směr větru: SV, V, JV

Vietnam - kitesurfing 1

KITESURFING MUI NE – PHAN THIET

Mui Ne jako takové je oproti většině Vietnamu výrazně víc turistické a tak se to podepisuje na spoustě faktorech, hodně hotelů, vyšší ceny, ale na druhou stranu se domluvíte více anglicky a je dostupné více služeb, Wifi na každém rohu a zdarma…Ale je tu taky spousty odpadu, s kterým si jak ve většině Asie moc nikdo hlavu neláme. Každopádně je to o prioritách a každému vyhovuje něco jiného.

Popis spotu: Krásná písečná pláž. No ono „krásná“ už asi úplně neplatí, nicméně se pláž táhne celou Mui Ne zátokou a větší část je lemována hotely, které mají i svoje nebo přidružené kiteškoly (myslím že jich je současně kolem 13 ) . Pláž podle místních bývala vždy větší, ale příboj si bere svoji daň a postupně pláž zmenšuje, a tak nezbývá nic jiného než se tísnit na stále menší pláži. Většina kiteškol poskytuje možnost zaplatit si členství a využívat cele jejich zázemí včetně úschovny, kompresoru a hlavně „beach boys“ kteří vám ochotně přistanou a odstartují draka ale také v high season řídí vstup a výstup lidí z vody aby docházelo k co nejméně kolizím. Kiteškoly také mají jetsky, takže pokud jsou nějaké trable ve vodě tak pro vás zajedou. Cena za tyto služby je různá a asi není špatné se nejdříve poptat a nebo pokud budete v hotelu tak si vybrat tu nejbližší školu.

Vítr: Vítr je celkem stabilní nicméně i v listopadu jsem chytl již zmíněný cyklón a vítr tím byl na téměř celý týden ovlivněný. Mimo to se mi často stávalo, že vítr byl dost děravý s krátkými poryvy takové ty kopance do draka, ale nic v čem by se nedalo jezdit. Pokud budete koukat na předpovědi, tak po poledni je vždy potřeba přidat termiku 2-3 m/s, která začíná pracovat někdy kolem oběda a to díky rozsáhlým písečným dunám, které se táhnou desítky km po pobřeží. Často fouká spíše silnější vítr na menší draky takže ideálně brát něco v rozmezí 7-12 m2 .

Voda: Voda, to je opravdu samostatná kapitola. První věc je docela rychlé klesání písečného dna, takže už pár metrů od břehu je hloubka. Dalším oříškem je „shore break“, teda krátké zpětné vlny na břehu, které mohou být dost vysoké a hlavně silné. Pokud máte draka ve vodě a nestihnete ho restartovat radši hned odstřelte pokud o draka nechcete přijít. Čistota vody je z mého pohledu asi nejhorší co jsem kdy v moři zažil, nevím jestli to bylo obdobím a nebo to je tak celý rok, ale troufnu si říct, že viditelnost nepřesáhla 15cm. Pokud toto překonáte přijdou nástrahy v podobě rybářských sítí. Ačkoliv je zde nějaká dohoda, že v sezoně sítě nebudou tak při mé návštěvě stále bylo nataženo lano podle pláže a nejednou jsem si ho nevšiml a rozmázl se jak hadr o vodu. Poslední věci je hladina, která je rozbouřená všemi směry tedy ne žádné krásné vlnky které by se dali sjet ale tak se to houpe na všechny strany, ale s tím by se žít dalo, prostě to není „flat“ laguna a jezdit se v tom dá.

Dojem: Moc nechápu, co z tohoto místa udělalo tak „vyhlášený“ spot ve Vietnamu. Asi to stojí za návštěvu pokud už ve Vietnamu jste… ať si každý udělá svůj obrázek. Všechen servis a jídlo je samozřejmě super, ale nějak mi tam chybí to kouzlo pěkného místa a přírody, nemluvě o špinavé vodě. Za mě to není rozhodně žádná pecka, kam bych se musel vracet. Ale neříkám, že jsem si to tam i tak neužil!

Vietnam - kitesurfing 2

 

KITESURFING PHAN RANG

Asi 140 km severně od Mui Ne je další ze spotů kde je hned několik kiteškol, které poskytují zázemí. V tomto případě zázemí oceníte, protože i do města Phan Rang ze spotu to je nějakých 10-15 minut na skútru. Nic hrozného, ale jste rádi, že je kde si dát něco k jídlu a piti a zároveň je zde možnost ubytování.

Popis spotu: Spot s kiteškolami se nachází severně od Phan Rang u vesničky My Hoa. Někteří zde nabízejí i bydlení, ale to je o něco dražší než ve městě. Pláž zde skoro není, respektive je hodně malá a tak je nutné jít při startu draka do vody. Dno moře je ale čisté a tak to není žádný problém. Navíc je zde obrovská laguna, kde je dostatek prostoru na učení se nových triků, ale POZOR za odlivu tu není voda, takže pokud na tento spot pojedete je nutné kromě předpovědí taky checknout kdy je high tide. V opačném případě se můžete projít až na kraj laguny a jít si užít wave ride na hluboké vodě. V laguně si dejte pozor na dostatek vody, abyste se při nějakém nepovedeném skoku nezapíchli do dna. Ještě stojí za zmínku jakási trubka na dně, která místy při nižší hladině vyčnívala z vody a nebyla nijak označena a pokud to tam neznáte tak to dovede hodně překvapit!

Vítr: Směr větru je stejný jako v Mui Ne občas se může trochu lišit. Co ale hlavně je pravidlem, že vítr je zde silnější a řekl bych i čistější. Je to především způsobeno tím, že pobřeží je více otevřené.

Voda: Voda je zde v porovnání s Mui Ne naprosto čistá, průzračná a je vidět i několik metrů na dno. Za mě obrovské a příjemné plus. V laguně mezi reefem a pláží je tedy flat voda vhodná na učení a triky nebo pojezd při západu slunce. Pokud Vás omrzí laguna, můžete přejet za reef, kde parádně pojezdíte ve vlnách.

Dojem: Z mého pohledu rozhodně lepší spot než Mui Ne sice tu není pláž, ale rozhodě si tu zajezdíte lépe. Jediné, na co nezapomenout, je hlídat odliv, ať tam zbytečně půl dne nesedíte.

Věřím, že Vietnam bude mít ještě spousty zajímavých spotů, kde nikoho napotkáte a bude zde krásná a nedotčená příroda. Pokud na takové objevování spotů vyrazíte, tak ale pamatujte na rybářské sítě, které jsou ve vodě opravdu všude.

Text: Lukáš