Polsko – kitesurfing revíry

Předpověď pěkná a ve čtvrtek večer vyrážíme s Markét prozkoumat severní pobřeží Polska – písčité pláže Baltu. Cestě předcházela důkladná domácí příprava se strejdou „googlem“ a „seznamem“, kde jsme pečlivě pomocí strýcových map probrali celé pobřeží od Z (Nowe Warpno, Medzizdroje, Sviňoušče) až po V (Leba, Hel) a vytipovali místa vhodná pro kitesurfing a taktéž pro učení se tomuto sportu.

Míst na kitesurfing je na severním pobřeží Polska hromada, na otevřeném moři se prakticky po celé délce pobřeží nachází pěkné písčité pláže s obvykle hlubší vodou už po cca 50m od břehu. Po celé délce pobřeží je také možné najít několik větších i menších pobřežních, případně lagunových jezer, které bývají často hnízdišti mnoha druhů ptáků a měla by být teoreticky mělká.

Městečka, která jsme projeli byla povětšinou plně vybavená a velmi solidně připravená na letní sezónu a turisty.

Naše cesta byla naplánována přes tyto lokality: 

  • Miedzizdroje
  • Lubin
  • Dziwnów – Dziwnówek
  • Rogowo
  • Jezero Gardno
  • Mielno a Osieki – Jezero Jamno
  • Dabki – Jezero Bukowo
  • Leba – Jezero Lebsko a Sarbsko
  • Nowe Warpno

V krátkosti popíšeme jednotlivá místa.

1. Miedzizdroje – nádherné místo, písčité pláže, romantika, kempy hned u pláže. Kitesurfing povolen prakticky všude, v letních měsících bude na plážích hodně lidí, ale místo pro kajt se vždy najde. Funguje na směry větru – vše od Z přes S až po VSV. Velmi pěkné turistické středisko.

2. Lubin – malé, oprýskané městečko na poloostrově vybíhajícím do Štětínské laguny. Městečko je celé v kopci na jehož vrcholu se nachází parádní vyhlídka se vstupem 4 zl. Z ní je možné přehlédnout velký kus Štětínského zálivu i s jeho travními porosty vykukujícími z vody jako ostrůvky. Pro kajtování velmi zajímavé místo, avšak zde jsme se do vody nedostali, nezbyl nám ten den už na to čas. Vstup do vody z malé písčité plážičky před městem byl možný. Směry větru: vše od Z.

3. Dziwnów a Dziwnówek – kemp Wiking se nachází přesně mezi lagunovým jezerem Zátoka Wrsowska a otevřeným mořem. K jezeru prakticky není přístup, kvůli vzrostlé trávě na jeho břehu. Pláž u moře je nádherná, avšak pro zkušenější borce, kteří se nebojí malých vln a hlubší vody.

4. Rogowo – celkově pěkné místo s písčitými plážemi. Pro kitesurfing na otevřeném moři vynikající. Malé vlny a hluboká voda cca 50 m od břehu. Je možné kajtovat také na lagunovém jezeře Resko Przymorskie na které je přístup z kempu Rogowo (ze severu jezera).

5. Mielno a Osieki – Jezero Jamno na mapě vypadalo velmi slibně – velké, blízko otevřeného moře, kempování hned u břehu. Jezero Jamno má maximální hloubku 3,9 m, avšak už cca 50 m od břehu je hloubka více jak 1,8 m a na dně ukrutnej nános velmi hlubokého „ňamky“ bahínka. Na otevřeném moři je to prakticky stejné jako v jiných místech zde na severu u moře – nádhera. Mielno je taktéž turistickým střediskem mikroregionu a nabízí solidní zázemí všeho.

6. Dabki – Jezero Bukovo je na tom podobně jako jezero Jamno, je málo hluboké (cca 2 m), tedy pro učení se kitesurfingu nevhodné. Pro ty co se nebojí hloubky nabízí však výbornou plochu s klidnou vodou. Písčité pláže směrem na otevřené moře jsou čisté a dobře přístupné. Dabki jsou pak malým, ale celkově útulným městečkem s kempy hned u vody.

7. Jezero Gardno – z jihu je na jezeru surf kemp, avšak kitesurfing je zde povolen, kvůli národnímu parku, až od července. Jinak pěkné, mělké jezero. U jižního pobřeží velmi málo, cca po kolena, hluboké.

8. Leba – Jezero Lebsko se celé, stejně jako Gardno, nachází v národním parku a ptačí rezervaci. Nikde jsme však nenašli informaci ohledně povolení kitesurfingu na tomto jezeře. Pobřeží jezera je zarostlé vysokými travinami a přístupů není mnoho. Ke kitesurfingu shledáváme toto jezero jako nepříliš vhodné. Písčité pláže na Z od města Leba, které je turistickým střediskem oblasti, jsou parádní a vyhrazené pro kitesurfing.

9. Leba – Jezero Sarbsko je dalším jezerem v oblasti. Jezero Sarbsko je menší, má na délku 6 km a na šířku 1,2 km a od otevřeného moře ho odděluje cca 500 m široký pás dun, které jsou porostlé lesem. Na J pobřeží jezera se nachází hezký kemp Habenda s hospodou i veškerým zázemím a je možné si zde pronajmou i baráček nebo karavan. Kemp je vybaven hřištěm pro děti i hřištěm na beach. V kempu probíhají jak kurzy windsurfingu, tak kitesurfingu pro děti i dospělé. Jezero je mělké, vody po pás i hodně daleko od břehu a je vhodné pro začínající a mírně pokročilé kajtery, kteří si ještě netroufnou na hlubokou vodu. Samotné město Leba, kde najdete písčité pláže, se nachází 6,5 km od kempu a je tedy v parádním dostřelu na kole, případně pěšky.

10. Nowe Warpno mě zajímalo už od našeho minulého výletu na ostrov Usedom (SRN). Proto jsme se zde zastavili cestou zpátky z východu a toto středisko ve Štětínském zálivu navštívili jako poslední cíl naší cesty. Je vidět, že se nacházíme opět více na západě a vše je více uhlazené a načinčané. Nowe Warpno je sevřeno ve výběžku a jeho pobřeží je otevřeno jak ze severu tak z jihu, což je skvělé zejména přo různé směry větru. V městečku se nachází také pěkný kemp. Voda kousek od břehu dosahuje cca 2-3 m hloubky a je zde spíše vhodný terén pro kajtery co se nebojí hluboké vody.

ZÁVĚREM: 

Do Polska jsme se vydali prakticky poprvé v životě a nikdy jsme k této zemi nikterak neinklinovali, spíš jí měli jako tranzitní při cestách za snowkitingem do Ruska. Po této cestě věřím, že v Polsku nejsme naposledy, ba naopak si myslím, že budeme severní pobřeží navštěvovat pravidelně. Kempy jsou cca o 40 % levnější než v Německu, stravovat se v restauracích vyjde skoro stejně jako u nás a benzín vyjde nastejno. Navíc v Polsku můžete kempovat prakticky kdekoliv i mimo kempy, třeba na krásných písčitých plážích nebo březích jezer, kde se nachází ptačí rezervace. Jediné mínus jsou poměrně katastrofální silnice, které se ale skoro všude opravují a bude tedy „brzo“ také vyřešeno.

Poslední místo, které nás ještě zajímalo, ale již jsme nestihli navštívit, je notoricky známý Hel, který je v sezóně prý úplně „full“. Na Hel je to pro nás sice z Liberce už poměrně daleko, ale třeba se tam podíváme příště.

Cestu jsme podnikli v první polovině května a situace v letní sezóně může být, co do počtu lidí na plážích, odlišná.

ODKAZ NA MAPU:  ZDE

Neopreny od Neil Pryde patří ke světové špičce v neoprenech. Jsou velmi kvalitní, pohodlné a padnou jako ulité. Teplejší mají vynikající tepelný komfort. Vybírejte z produktů v našem shopu.

Polsko - kitesurfing revíry 1