Krippenstein – snowkiting 400 km od Prahy

Alpy, chceme jet Alpy. V Česku zeleno, tak čekáme na předpověď, která vychází pěkně na víkend a rozhodujem jestli pojedeme prozkoumat Krippenstein nebo Val Senales. Nakonec padla volba jet pouze na víkend a proto jsme zvolili z Liberce pouhých 490 km vzdálený Krippenstein.

Krippenstein jsme měli nastudovaný pouze z map a přesto, že v té oblasti většina z nás před lety byla lyžovat, nevěděli jsme přesně co nás čeká. Podle mapy se to tváří dost divoce, bude tam hodně propadů, celý prostor vypadá plný hlubokých děr a strmých kopečků. Bude tam dost sněhu? Půjde to vůbec? Nebude tam všude čouhat kleč, která je patrná z letních fotek oblasti? Měla by tam být místa, která půjdou jezdit! Co směr větru? Ten jih se mi moc nezdá a bude vůbec foukat nebo nebude tam foukat moc? V nejhorším si dupnem skialpy, přes horské chaty v oblasti a bude to také fajn. Celá oblast je ve výšce plus minus 2000 m n.m. a samotný Krippenstein má kótu označenou číslem 2168. Těsně pod tímto vrcholem jsme také poté vystoupili z lanovky.

Předpověď:

Sobota – azuro, vítr JV, síla 1-6 m/s, teplota -7 °C

Neděle – polojasno, spíše zataženo, vítr JV, síla 2-12 m/s, teplota -8°C

Realita:

Sobota – azuro, vítr JV, síla 2-3 m/s

Neděle – polojasno, v poledne spíše jasno, vítr JV, síla 4-6 m/s

Výška sněhu: 172 cm

Kvůli zdržení v Praze vyrážíme až ráno a v půl páté již naloženi mastíme skrz Prahu na Budějky. S úderem deváté se probouzíme v mětstečku Obertraun na parkovišti pod lanovkou (spojující parkoviště s vrcholem Krippenstein), kde již kolem auta pobíhá Zdenda s Tomášem. Zajedem ještě do města pro chleba, pofackujeme vybavení do báglu, a protože chceme nahoře zůstat v chatě přes noc, bereme navíc i nějaké jídlo a oblečení. A také 2 draky. Tedy malej a velkej – AEROS Gyro 7qm a AEROS Alti 12qm – parádní set do hor, dále lopatu, foťák, kameru, jídlo, termosku, triko, trenky, fusekle, péřovku a další droboť jako je třeba maso Indiana JERKY a placatku se slivkou.

Lehce po desáté kupujeme za 20 euro tiket nahoru a po 15ti minutách vystupujeme v pohádce jménem Krippenstein ve 2100 m n.m. u chaty Lodge, kde budeme přes noc. Je azuro, 4 m/s, nádhera !

Z map máme vytipované místo, kam se chceme dostat. V reálu to tu vypadá celkem jinak než na mapě. Kopce jsou nějaké vyšší než to vypadalo, a jsou blíže u sebe. Zdá se však, že to půjde. Sjedem kousek pod lanovku, podjedeme výstup z kotvy (malého vleku tady nahoře) a kousek špacírkem jdeme po upravené cestě pro skialpinisty. Fouká málo, daleko méně než o 80 m vejš u výstupu z lanovky. Místo kam potřebujeme je do kopce a proti větru. Foukají max 3 m/s, ale přesto se se Šedysem rozhodujeme o vybalení draků s tím, že to vyjedeme. Stoupáme pomalu nahoru. Je zde pár kritických míst, kde skoro nefouká, ale s každým metrem vítr nepatrně zesiluje. Po cca 40 minutách spocenej, překonávám hřebínek a ocitám se na návětrné straně kopce, kam jsme chtěli dojet a kajtovat. Vítr ještě o fous zesiluje a vypadá to na úšpěšný den.

Na závěr dne jsme sjeli trochu dále dolů a v podvečer nám úplně přestalo foukat a čekala nás tak zhruba hodinka skialpového návratu na horní stanici lanovky, k chatě Lodge. Poslední krpál zkouším vyjet s drakem po sjezdovce avšak pomohu si cca 50 výškových metrů a vítr úplně dokonal svou denní rutinu. K chatě už je to opravdu jen kousíček.

Na Lodge jsme neměli rezervovaná místa a na chatě, která byla otevřena pro spaní teprve před letošní sezónou je poměrně prázdno. Berem polopenzi a těšíme se na večeři. Točí tu Plzeň a makají tu Češi. K večeři knedlo, zelo, vepřo, zeleninový salát, kompot a polévka způsobí, že nestíháme dopít ani druhou Plzeň a probouzím se v 6 hod. ráno na posteli oblečenej v lyžařskym. V 8 hod. snídaně. Cena za jednu noc s polopenzí stojí na chatě Lodge 57 euro.

Neděle se netváří tak hezky jako sobota. Ráno je úplně zataženo a sněží, ale je vidět a to je hlavní. Než dosnídáme vykukují skrz mraky první paprsky a než vypakujeme naše rozlámaná těla z chaty je již polojasno a větru o poznání více než včera. Paráda. Sjíždíme opět dolů a stejným postupem jako v sobotu se dostáváme na místo, které je vhodné na tento směr větru (tedy JV). Vybalujeme opět 12tky a užíváme si skvělého povrchu a dokonale hravého prostoru. Po několika hodinách volím návrat s drakem až k chatě, kam kolem vleků a po sjezdovce pohodlně vyjedu. To bylo umožněno s nejvetší opatrností vůči lyžařům, kterých bylo opravdu velmi málo (spíš skoro žádní). V podvečer sjíždíme 10 km dlouhou sjezdovku na parkoviště a zcela vyčerpáni a ryze šťastní balíme věci do auta. Kolem 23.30 vystupuju z auta doma v Liberci.

Závěrem o lokalitě Krippenstein:

  • spot jsme poznali při slabém větru, v silném větru to bude jiné (více turbulentní a poryvové)
  • možně jezdit na jižní směry větru, ale vhodnější asi na jiné směry (spíše něco od severu)
  • jezdit pouze za dobré viditelnost, za špatné viditelnosti riziko pádu do díry
  • v mlze nejezdit vůbec
  • spot je extrémnější a pouze pro pokročilé kajtery
  • doporučujeme buď skialpy nebo sněžnice
  • minimální výška sněhu 170 cm (pokud méně nejezdit)
  • ideální termín – jaro, kdy tam bývá mnohem více sněhu než v lednu

Aeros GYRO je všestranný kite vhodný pro mírně pokročilé i pokročilejší piloty, který Vám umožní rychle se zdokonalovat ve svých kitových dovednostech. Tento kite je určen pro snowkiting a landkiting (MTB).  

Krippenstein - snowkiting 400 km od Prahy 1